ارت یا ارث یک واژه در مهندسی برق است که دارای کاربردهای مختلف بوده و با توجه به گستردگی که دارد، در صنایع مختلف استفاده می‌شود. ارت یا ارث به معنای زمین است که در صنعت برق به سیستم اتصال زمین اطلاق می‌شود. در صنایع مهندسی برق سیستم ارت به عنوان یک سیستم محافظ شناخته می‌شود که می‌تواند اتصال مستقیم به زمین را برقرار نماید. خرید تجهیزات سیستم ارت دارای اهمیت است و لذا افراد فعال در این زمینه می‌توانند ضمن انتخاب یک فروشگاه مناسب نظیر تک ارت، بهترین تجهیزات را خریداری کنند.

در این مقاله می‌خواهیم به مفهوم ارت چیست اشاره داشته باشیم و کاربردهای آن را بیان کنیم. در صورت تمایل برای افزایش اطلاعات در این زمینه کافی است تا پایان همراه ما باشید.

ارت چیست؟

در یک تعریف کلی می‌توان بیان کرد که ارت یک مدار الکتریکی است که با توجه به کاربردهای مختلفی که دارد می‌تواند به زمین متصل شود. سیستم ارتینگ به عنوان یک سیستم فعال در مهندسی برق است که برای جلوگیری از اتصال و آتش سوزی‌های احتمالی کاربردی است. در مدارهای قدرت از ارت به عنوان یک عامل برای افزایش ایمنی و جلوگیری از تاثیرات ناگهانی نوسانات برق استفاده می‌شود. این اتصال به شکل کلی برای افزایش ایمنی و جلوگیری از سوختن دستگاه‌های برقی کاربردی است.

 

مشخصات و قیمت روز میله ارت کاپر باند 

 

ارت به عنوان یک سیستم عایق کاری هادی برای پیشگیری از افزایش ناگهانی ولتاژ برق است. سیستم ارت می‌تواند به عنوان یک عایق بین زمین و دستگاه برای جلوگیری از افزایش ناگهانی ولتاژ برق استفاده شود. این سیستم از اتصال زمین برای پیشگیری از افزایش الکتریسیته ساکن استفاده می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که وظیفه اصلی و کاربردی این سیستم این است که بتواند هر جریانی که وارد سیستم می‌شود را به صورت کامل به زمین منتقل نماید. سیستم ارتینگ از بخش‌های مختلف شکل گرفته است که مهم‌ترین آنها چاره ارت و سیم اتصال به چاه است.

زمانی که بتوانید در هر سیستم برقی، بدنه تمام دستگاه‌ها را از طریق یک رشته سیم به زمین منتقل کنید، می‌توانید بگویید که یک سیستم ارتینگ ایجاد کرده‌اید.

کاربرد ارت چیست؟

هدف کلی استفاده از ارت و سیستم ارتینگ این است که اگر هر یک از سیم‌های فاز و یا نول به دلایل مختلف به بدنه دستگاه اتصال نماید، سیستم ارتینگ قادر است تا جریان نشتی را به زمین منتقل نماید. این جریان توسط سیستم ارت به شکل کامل دفع شده و به زمین منتقل می‌شود. مزایای استفاده از سیستم ارتینگ این است که از برق گرفتگی و اتصالی جلوگیری خواهد کرد.

اگر بخواهید بدنه مصرف کننده‌های خانگی را ایمن کنید، باید بتواند یک سیستم ارتینگ مناسب طراحی کنید. بهره‌گیری از یک مجموعه معتبر نظیر تک ارت می‌تواند شما را در این زمینه یاری نماید تا از خطرات احتمالی پیشگیری کنید. در زمان اتصال صحیح سیستم ارت، سیستم‌های فاز به سیم ارت متصل شده و به عنوان یک فاز عمل می‌کند که این امر می‌تواند در مواقع لزوم باعث قطع جریان برق شود.

در بررسی ارت می‌توان گفت که کاربردهای این سیستم گسترده است و برای صنایع برقی مختلف قابل استفاده است. اتصال کامل سیم نول به سیم ارت باعث می‌شود تا در صورتی که جریان آمپر از 30 میلی آمپر بیشتر شود، جریان به صورت کامل قطع شود.

 

چاه ارت

چرا استفاده از سیم ارت مهم است؟

همان‌طور که بیان شد استفاده از یک سیستم مناسب می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد اتصال جریان برق و آتش سوزی شود. دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از سیم ارت بسیار مهم است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محافظت در برابر جریان اضافه بار الکتریکی
  • جلوگیری از افزایش جریان ناگهانی برق در بدنه دستگاه‌های الکتریکی
  • تثبیت سطح ولتاژ برق به شکل ایده‌آل
  • بهترین رسانا برای جلوگیری از آتش سوزی
  • پیشگیری از وقوع حوادث مختلف نظیر آسیب و مرگ

استفاده از سیم ارت مناسب می‌تواند جریان الکتریکی را به شکل یکنواخت در یک مدار توزیع کند که این امر برای جلوگیری از نشت جریان الکتریکی بسیار کاربردی است. وجود یک سیستم غیرامن می‌تواند منجر به ایجاد حوادث ناگوار شد، لذا کسانی که در حوزه برق خانگی و صنعتی مشغول به فعالیت هستند، باید بتوانند از سیم ارت به درستی در سیستم ارتینگ برای مهار نشتی برق استفاده کنند. خرید تجهیزات سیستم ارتینگ اگر توسط یک فروشگاه معتبر انجام شود می‌تواند بازدهی بیشتری به دنبال داشته باشد.

مشخصات و قیمت روز پودر جوش کدولد

تک ارت؛ عرضه کننده انواع محصولات ارتینگ

با توجه به این که برای پیشگیری از نوسانات برق و جلوگیری از حوادث احتمالی، بهره‌گیری از تجهیزات ارتینگ مهم است، بهتر است خرید خود را از یک فروشگاه معتبر نظیر تک ارت انجام دهید. فروشگاه تک ارت یکی از فروشگاه‌های معتبر در زمینه طراحی، تولید، تامین تجهیزات حفاظت کاتدیک، سیستم زمین و سیستم حفاظت در برابر صاعقه است. در صورتی که به دنبال استفاده از خدمات ارتینگ هستید کافی است به مجموعه تک ارت مراجعه کرده و از بخش محصولات این فروشگاه دیدن کنید.

 

مطالب بیشتر

تسمه فولادی ارت چیست و کاربرد آن کجاست؟

جوش کدولد چیست و چگونه عمل می‌کند؟

مفصل رزینی چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید