این روزها شاهد پیشرفت چشم گیر تجهیزات ارتینگ هستید و در واقع برای جوشکاری زیر پودری از انواع پودر جوش استفاده می‌شود. در ابتدا برای پودرهای ترکیب شده از ترکیبات سیلیکاتی استفاده می‎‌کردند که معمولا این ترکیبات تشکیل شده از کلسیم، منگنز، آلومینیوم منیزیم سیلیکات بودند. گفتنی است که برای تنظیم کردن محدوده ذوب و یا ساختار آن از دیاگرام MnO-SiO2 استفاده می‌شود. در نهایت جوشکاری مورد نظر با پودر جوش چسبیده مستحکم می‎‌شود و پس از ذوب و انجماد جوش مورد نظر در فلز، جوش شبیه به پودر ترکیب شده می‌شود.

در واقع انواع پودر جوشی که تولید می‎‌شود به دلیل ویژگی‌های پیشرفته و ظاهر مناسب گرده جوشی که دارند در اندازه کمتر از منگنز اصلاح می‌شوند. باید بدانید بسیاری از ترکیبات پودری دارای بازیسیته بالاتری هستند و معمولا دارای CaF2 و CaO هستند؛ به دلیل وجود این ترکیبات در فلز جوش خواص مکانیکی بهتری به وجود می‌آید. اگر تیتانیوم اضافه شود قطعا پایداری قوس بیشتر خواهد شد، اساسا اکسید فلزات خاص در فولادهای آلیاژی ظاهر بهتری به جوش می‌دهند.

گاهی اوقات جوشکار در جوشکاری پر سرعت می‌خواهد که جوش ظاهری مناسب داشته باشد در این صورت بایستی که به تنظیم ورق‌های خواص دمایی گرانروی فلاسک بپردازد. در حقیقت فلاسک‌های خاص اغلب برای طراحی‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. باید بدانید که پودرهای جوش زیر پودری معمولا به سه دسته کلی پودرهای ترکیب شده، پودرهای آگلومره و پودرهای چسبیده شده تقسیم می‌شوند که در ادامه هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌‎کنیم.

3 پودر پرطرفدار صنعت جوشکاری

3 پدر چسبیده شده، آگلومره و ترکیب شده از پرطرفدارترین انواع پودر در صنعت جوشکاری هستند که در ادامه هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم.

پودر جوش ترکیب شده

یکی از انواع پودرهای جوش زیر پودری، پودرهای ترکیب شده هستند که برای تولید آن‌ها در وهله اول، تمام ترکیبات به صورت خشک با هم مخلوط می‎شوند. پس از مخلوط شدن اجزاء در کوره الکتریکی، آب سرد را روی آن‌ها می‌پاشند و یا این که آن‎ها را روی یک صفحه سرد می‎ریزند تا به نقطه انجماد برسند. این نوع پودر جوشی که تولید می‌شود گزینه بسیار مناسبی برای جوشکاری‌هایی با سرعت بالا است در واقع برای جوش سرعت بالا از قالب جوش استفاده می‎کنند. از مزیت‌های این نوع پودر جوشی می‌توان به توزیع ترکیب شیمیایی یکنواخت آن اشاره کرد، که می‌توان خاک پودر را بدون هیچگونه تغییر در ترکیب شیمیایی آن جدا کرد. این نوع پودر جوشی که تولید می‌شود معمولا رطوبت گیر نیست و به راحتی می‌توان آن را نگهداری و یا ذخیره سازی کرد. گفتنی است که پودرهای ذوب نشده را بدون تغییرات کلی می‎توان چندین بار مورد استفاده قرار داد. در واقع با وجود تمام مزیت‌هایی که در این پودر دیده می‌شود نمی‎توان گفت که ایرادی ندارد، در حقیقت تنها ایرادی که در این نوع پودر دیده می‌شود این است که نمی‌توان اکسید زداها و یا فروآلیاژها را به آن اضافه کرد لذا دمای آن‌ها بسیار بالا است.

انواع پودر جوش
پودر جوش چسبیده شده

پودر جوش چسبیده شده

پودرهای چسبیده شده یکی دیگر از انواع پودر جوش است که به منظور تولید آن‌ها، مواد خام را به میزان D*100 آسیاب می‌کنند و پس از آن به صورت خشک آن‌ها را با هم ترکیب می‌کنند. زمانی که به مخلوط مورد نظر سیلیکات سدیم یا سیلیکات پتاسیم اضافه شود به‌ هم می‌چسبند. در نهایت مواد تولید شده به شکل دایره‌ای یا گلوله‌ای خواهند بود که در دمای کم خشک می‌شوند و در نهایت به صورت مکانیکی خرد می‎شوند . مزیتی که در این پودر مشاهده می‎شود این است که در دمای پایین تولید می‌شود و می‎توان در این روش از فروآلیاژها و یا اکسیدزداها در آن استفاده کرد. این پودر از چگالی کمتری برخوردار است و می‌توان از لایه ضخیم‌تر فلاسک روی منطقه جوش استفاده کرد. گفتنی است که در این جوش سرباره‌ای که روی جوش ایجاد می‌شود، پس از این که سرد شود راحت تر جدا می‌شود. این مدل پودر جوش هم بی‌نقص نیست یعنی در جذب رطوبت بسیار حساس است و معمولا نمی‎توان خاک را بدون تغییر در ترکیب شیمیایی از آن جدا کرد. ‌

انواع پودر جوش
فروشگاه تجهیزات ارتینگ تک ارت

فروشگاه تک ارت یکی از معتبرترین و بزرگترین نمایندگی های شرکت پتوونیا و تکتا می‌باشد،که به عنوان اولین و بزرگترین شرکت های تخصصی در ایران در زمینه های طراحی، تولید، تأمین تجهیزات، مشاوره و اجرا در پروژه های حفاظت کاتدیک (حفاظت در برابر خوردگی)، سیستم زمین(ارتینگ) ، سیستم حفاظت در برابر صاعقه (صاعقه گیر)و جوش احتراقی فعال می‌باشند

پودر جوش آگلومره

این پودرها را همانند پودرهای چسبیده تولید می‎کنند اما با این تفاوت که در هنگام تولید این پودر از الک سرامیکی استفاده می‎کنند. این پودر با توجه به دمای Curing زیاد الک، همانند پودرهای ترکیب شده محدودیت‌هایی برای استفاده از اکسیدزداها و فروآلیاژها دارد. دانه‌های این پودر هم اندازه دانه‌های جوش است که این امر برای مصرف بهینه این پودر بسیار موثر خواهد بود. در حقیقت اگر جریان بیشتر از 1500 آمپر باشد بایستی از درصد ذرات ریز بیشتری استفاده کرد و در مقابل از ذرات درشت کمتری استفاده کرد. اساسا پودرهای چسبیده شده را در جریان‌های کم مورد استفاده قرار می‎دهند لذا به اندازه ذرات وابسته نیست و معمولا در یک اندازه آن‎ها را تولید می‌کنند. باید اشاره کنیم که حداکثر جریانی که می‎توان برای این پودرها استفاده کرد از 800 تا 1000 آمپر است، البته بسیاری از پودرهای ترکیب شده را می‎توان تا 2000 آمپر مورد استفاده قرار داد؛ برای مثال می‌توان به انواع سیلیکات کلسیم اصلاح شده اشاره کرد.

پودر جوش آگلومره

سیستم الکترو جوش زیرپودری

توجه کنید که سیستم‌های الکترود انواع پودر جوش در سایز و اندازه‌های مختلفی روانه بازار می‎شوند. در واقع از یک پوشش نازک تولید شده از مس روی سیم برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و بهتر شدن هدایت الکتریکی استفاده می‎شود. فراموش نکنید ترکیب شیمیایی سیم الکترود به عواملی همچون نوع خاص الکترود، ترکیب شیمیایی و… بستگی دارد. برای رسیدن به نرخ رسوب بالاتر به جای الکترود ضخیم می‌توان از دو و یا چند الکترود نازک‌تر استفاده کرد. اگر قطر الکترود کم شود عمق نفوذ بیشتر می‎شود و چگالی جریان هم بیشتر می‌شود. در واقع فشار پلاسما موجب باریک شدن باند جوش می‌شود.

سیستم تغذیه سیم جوش

در انواع پودر جوش زیر پودری برای تغذیه سیم الکترود معمولا از دو نوع سیستم کنترلی در جهت کنترل سرعت تغذیه استفاده می‌شود که نوع اول سیستم‌های سرعت ثابت هستند و نوع دوم سیستم‌های حساس به ولتاژ خواهند بود. در واقع سیستم‌های کنترلی حساس به ولتاژ، منبع تغذیه جریان ثابت را مورد استفاده قرار می‎دهند اما سیستم‌های کنترل سرعت ثابت از منبع تغذیه ولتاژ ثابت استفاده می‎کنند.

بروزرسانی 18 آبان 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید