جوش کدولد یا Cad Weld اصطلاحی که در هنگام کار بر روی تجهیزات ارتینگ به گوشتان خورده است. لازم است بدانید جوش کدولد یک نام تجاری از فرآیند کلی جوش احتراقی است. در واقع جوش احتراقی در جهت اتصال دو رسانای مسی به یکدیگر و ایجاد اتصالات الکتریکی با دوام که از امپدانس کم در پیوند فیزیکی برخوردارند، به کار برده می‌شوند. از جوش احتراقی برای جوش دادن دو رسانای مسی و ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می‌کنند. یکی از انواع جوش‌های احتراقی، جوش کدولد است. این جوش به منظور جلوگیری از ایجاد خوردگی و تاثیرات جریانات بالا در نقاط دارای اتصال، به کار می‌رود.

زمانی که جوش احتراقی در جهت تقویت پیوند اتصالات زمینی به کار برده نشود به مرور زمان به علت تاثیرات جریان‌های بالا و ایجاد خوردگی در نقاطی که دارای اتصال مکانیکی ضعیف، مقاومت پیوند مد نظر بیشتر می‌شود و باعث می‌شود که بر کارایی مسیر زمین تاثیرات منفی داشته باشد که این مسئله می‌تواند به ایجاد یک خطر جدی در بحث ایمنی منجر شود. در واقع این پیوند در هنگام اتصال کابل‌های مسی به هم انجام می‌شود یا زمانی که یک کابل مسی به میله ارت، بخشی از بار و یا سطح صاف متصل می‌شود، انجام می‌شود.

 

🙂 لیست قیمت قالب جوش کدولد 🙂

جوش کدولد

برای ایمنی‌سازی این پیوندها نسبت به همدیگر، یک قالب گرافیکی را استفاده می‌نمایند که داخل این قالب‌ها مواد جوشکاری یا پودر ترمیت ریخته می‌شود. گفتنی است که پس از روشن شدن، پودر ترمیت برای تولید مس مذاب که از درون قالب به اطراف پیوند جریان می‌یابد شروع به سوختن می‌نماید. پس از آن قالب را بر می‌دارند و اتصلاتی که جوش داده شده‌اند باقی می‌مانند.


فروشگاه اینترنتی تک ارت بزرگترین عرضه کننده انواع پودر جوش کدولد.


تجهیزات ارتینگ

تجهیزات جوش کدولد

? پودر جوش

این پودر مخلوطی از اکسید مس و پودر مس است؛ معمولاً وزن این پودر‌ها باتوجه به نوع سازه، سایز‌ها انتخاب می‌شود.

? جوش احتراقی

به جوش‌های احتراقی جوش ترمیت هم می‌گویند. معمولا به فرایند جوشکاری که به حالت مذاب است و توسط آن دو قطعه فلزی عموماً توسط یک واکنش ترمیک که حرارت بسیار بالایی تولید می‌کنند، بهم جوش داده می‌شوند. فلز مذاب از واکنش بین اکسید فلز مس و فلز اصلی که نقش فلز پرکننده را بازی می‌کند، ایجاد می‌شود.  

? قالب جوش

این قالب‌ها معمولاً از جنس گرافیت هستند که اغلب با توجه به سایز سیم مسی و نوع اتصال تولید می‌شوند.

? چاشنی

چاشنی انفجار معمولاً دارای کمی گوگرد هستند که اغلب دمای لازم را برای به احتراق رساندن پودر جوش استفاده می‌نماید.

? پولکی

پولکی‌ها معمولا از متریال آلومینیوم است.

? کیت تمیز کننده

از این کیت برای برای تمیز کردن قالب گرافیتی ناشی از مواد مذاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع جوش کدولد

جوش کدولد انواع مختلفی دارد که هر کدام برای منظور خاصی استفاده می‌شود و کاربرد خاصی دارد. برای استفاده از این نوع جوش، علاوه بر شناخت مراحل استفاده بهتر از موارد استفاده از آن را نیز بدانیم تا راحت‌تر بتوانیم آن را به کار بگیریم. حال به انواع مختلف آن می‌پردازیم:

?  سیم به صفحه مسی

جوش کدولد بهترین راه اتصال سیم به صفحه است که کاربرد بسیاری دارد؛ در واقع می‌توان عمده استفاده از این نوع جوش را متصل کردن سیم به صفحه مسی عنوان کرد که از مقاومت بالایی برخوردار است و به ویژه در اتصالات چاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

?  سیم به راد مسی

اتصال سیم به راد مسی یکی دیگر از کاربردهای جوش کدولد است.

? سیم به سیم مسی

برای اتصال سیم به سیم گرچه می‌توان از اتصالات دیگری استفاده کرد، اما جوش کدولد باعث ایجاد مقاومت بالایی می‌شود.

? سیم به تسمه مسی

جوش کدولد اتصال سیم به تسمه را نیز آسان می‌کند.

? سیم به میلگرد

سیم به میلگرد اتصال ساده‌ای است، اما اگر از جوش کدولد استفاده شود، استحکام آن بالاتر می‌رود.

?  تسمه به تسمه مسی

اتصال تسمه به تسمه به وسیله جوش کدولد، مورد دیگر استفاده از این نوع جوش است.

?  سیم به سیم سه راهه

اتصال سیم به سیم سه راهه نیازمند استحکام بالایی است که می‌بایست با دقت بالایی انجام شود تا از پارگی جوش جلوگیری شود. 

اجزای دستگاه جوش کدولد

 

قیمت و سفارش میله ارت

نحوه اجرای جوش کدولد

همان که اشاره شد از جوش کدولد برای جلوگیری از خوردگی در محل اتصال الکتریکی، برای جوشکاری سیم، لوله، تسمه، میله‌های مسی و… استفاده می‌شود. جوش کدولد قادر به اتصال مس به چدن، مسن به فولاد و آهن و مس به مس است. جوش کدولد دارای نام‌های دیگری مانند جوش احتراقی، ترمیت و اگزوترومیک است. حال باید دید که برای این کار به چه تجهیزاتی نیاز است. تجهیزات جوش کدولد عبارت است از:

مخلوطی از پودر آلومینیوم و اکسید مس! که این ترکیبات برای برندهای مختلف متفاوت است و همین تفاوت بر روی کیفیت و کمیت آن تاثیر می‌گذارد.

◀️ قالب گرافیتی کدولد

قالب کدولد با توجه به سایز کابل به کار رفته و نوع اتصالاتی که انجام می‌دهید، انتخاب می‌شود. دستگیره قالب جوش کدولد از دستگیره قالب برای نگه داری قالب کدولد استفاده می‌شود.

◀️ چاشنی انفجار

برای چاشنی انفجار از پودر گوگرد استفاده می‌شود. این پودر با استفاده از حرارت بر روی جوش کدولد ریخته شده و بر روی آن جوش می‌خورد. این کار برای استحکام بیشتر جوش است.

◀️ تفنگ احتراقی

برای محترق کردن پودر گوگرد یا همان چاشنی جوش، از تفنگ احتراقی استفاده می‌کنند.

◀️ کیت تمیز کننده

پس از انجام جوش کدولد، برای زیباتر دیده شدن کار، نیاز به پاک‌سازی و تمیز کردن محل جوش داریم که برای این منظور از کیت تمیز کننده استفاده می‌کنیم.

کاربرد جوش کدولد

اساساً از فرایند جوش احتراقی برای تولید فلزات مذاب سپید گرم که در پروسه شیمیایی واکنش سریع، استفاده می‌شود. این فلز مذاب بر روی پیوندها و اتصالات جریان می‌یابد و آن‌ها به یکدیگر می‌چسبانند. مجوز استفاده از این روش برای اتصال رساناهای زمینی تجهیزات، رساناهای الکترود و متصل کننده‌های باندینگ، در ماده ۲۵۰.۸ استاندارد آمریکایی NEC یا (National electrical code: آیین نامه ملی برق)، آورده شده است.

جوش کدولد زمان نصب شبکه‌های زمینی یا اتصال تجهیزات جدید به شبکه‌های زمینی موجود، استفاده می‌شود؛ همچنین می‌تواند مس را به مس، مس به فولاد، مس به چدن را به هم متصل می‌کند؛ این پیوند‌ها را می‌توان به یکدیگر جوش داد و با داشتن دغدغه پایینی از خراب شدن دراثر گذر زمان، آن‌ها را درون خاک و یا بتون دفن کرد.

از جوش احتراقی همچنین برای تولید آهن مذاب در جوش دادن ریل‌های مسیر‌های خط آهن نیز استفاده می‌گردد. باید بگوییم که جوش کدولد مخلوطی از پودر آلومینیوم و اکسید مس است که وزن پودر با توجه به سایز و نوع سازه انتخاب می‌شود؛‌ ناگفته نماند که قالب‌های مذکور با توجه به نوع اتصال و سایز کابل انتخاب می‌شود که با یک قالب می‌توان به طور معمول ۷۰ الی ۱۰۰ جوش را انجام دهید؛ در واقع چاشنی انفجار شامل مقدار گوگرد است و برای ایجاد دمای لازم برای ایجاد گرمای لازم برای احتراق به کار رفته و روی پودر کدولد ریخته می‌شود.

جوش کدولد صحیح

 

خرید کلمپ ارت مسی

مزایای استفاده از جوش کدولد

جوش کدولد مزایای بسیار زیادی دارد که باعث می‌شود همواره مورد استفاده قرار بگیرد و روز به روز نیز استفاده از آن گسترش می‌یابد. در زیر به چند مورد از مزایای این نوع جوش اشاره می‌شود:

✅ استفاده از جوش کدولد در چاه‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با اتصال سیم ارت و صفحه مسی به وسیله جوش کدولد و قرار گرفتن آن داخل چاه، محل اتصال از خطر خوردگی مصون می‌ماند.

✅ مقاومت محل اتصال در صورت استفاده از جوش کدولد بالا می‌رود.

✅ در صورت استفاده از جوش کدولد خواص متالوژیک قطعه حفظ می‌شود.

✅ روش اجرای این جوش بسیار ساده و سهل است. چون در مراحل نخست ساخت و ساز ساختمانی صورت می‌گیرد و در این مرحله گاهی به برق دسترسی نداریم، جوش کدولد بسیار کارساز است.

✅  باعث یک پارچه شدن محل اتصال می‌شود که این امر از نفوذ رطوبت در محل اتصال جلوگیری می‌کند.

✅  دارای ضخامت بالایی است که این موضوع عمر محل جوش را افرایش می‌دهد.

✅ در جوش کدولد سطح تماس افزایش می‌یابد و مانع خوردگی می‌شود.

✅ در جوش کدولد خواص متالوژیک قطعات مورد اتصال تغییر نمی‌یابد و حفظ می‌شود.

✅ سرعت انجام این نوع جوش بسیار بالا و مقرون به صرفه است.

✅ برای انجام این نوع جوش نیاز به برق نیست.

✅ در این جوش به علت سطح تماس بالا جریان‌های اتصال به راحتی قابل انتقال هستند.

✅ با جوش کدولد می‌توان انواع سیم مسی، تسمه، میله و صفحه مسی را به هم اتصال داد.

✅ با جوش کدولد بجز قطعات مسی، می‌توان قطعات استیل و فولاد را به هم اتصال داد.

✅ این روش جوش، یکی از بهترین روش‌های اتصال الکترود به سیم است.

✍️ سخن نهایی

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در خصوص جوش کدولد با تک ارت به اشتراک بگذارید. به‌روز رسانی در تاریخ 27 فروردین 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید